Gyerek, Lifestyle

A vírusfertőzés védőoltással megelőzhető!!!!

Nem szoktam ilyen jellegű cikkekkel foglalkozni, mert nagyon megosztó az emberek véleménye, mégis egy izgalmas kerekasztal beszélgetés keretein vittatunk egy témát, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni és amit szeretnék megemlíteni Nektek. Az eseményen részt vett Dr. Király Balázs gyerekorvos, Ördög Nóri, Farkasházi Réka, Tibenszky Móni Lisa a Felelős Szülők Iskolájának az alapitója és szerény személyem.
IMG_4525

Én nem is gondoltam, hogy a bárányhimlő és a rota vírussal kapcsolatban mennyi tájékozatlan információm van, ezért gondoltam, hogy érdemes egy picit a témával foglalkozni. Hihetetlen, de Magyarországon már az első negyedévben több mint 13 ezer bárányhimlős megbetegedést regisztráltak. A lázzal és viszkető, vörös kiütésekkel járó bárányhimlő súlyosan ragályos betegség: az egy háztartásban élők között 87%-os, a kórházi osztályon 70%-os fertőzési aránnyal bír, az átlagos lappangási ideje pedig 14 nap. Azt például tudtátok, hogy a régen jól bevállt fehér, folyadékot, amit rá lehet kenni a kiütésekre, már nem is ajánlják, mert sokkal nagyobb a fertőzésveszélye mint ha hagynánk szabadon szellőzni a sebet? Vagy azt, hogy a rota vírus elleni vakcinát nem szuriban adják be, hanem szopogatni kell és édeskés az íze?

shutterstock_215056663 nyito

Dr. Király Balázs gyerekorvos nagyon érdekes gondolatokat osztott meg velünk, a következőkre hívta fel a figyelmet:

Gyakori tévhit, hogy a felnőtteket nem veszélyezteti a bárányhimlő, pedig bárki megfertőződhet, akinél gyermekkorban nem alakult ki immunitás a betegséggel szemben. A második vagy harmadik családtag fertőzése ráadásul sokszor súlyosabb lefolyású, és tüdőgyulladáshoz vagy agyvelőgyulladáshoz is vezethet. A várandós kismamák fokozottan veszélyeztetettek, a bárányhimlő magzatkárosító hatása a terhesség első trimeszterében a legnagyobb.

Ezen túlmenően a kisgyermekeket érintő fertőzések közül a rotavírust is fontos kiemelni, amely naponta akár több mint húsz alkalommal okozhat hányást vagy hasmenést a babáknál. A vírus okozta súlyos kiszáradás évente körülbelül 2 millió kórházi kezelést és csaknem félmillió áldozatot követel világszerte

A bölcsőde és az óvoda megkezdésekor természetes, ha a gyorslefolyású fertőzések miatt többet betegeskednek a kicsik, a bárányhimlőhöz vagy rotavírushoz hasonló súlyos fertőzéseket viszont kifejezetten fontos, hogy megelőzzük. Létezik olyan bárányhimlő elleni vakcina, amely (bár minden esetben kétoltásos sémában oltandó) a klinikai vizsgálatok szerint az első dózis után 94%-os, a második dózis után pedig 98%-os védelmet nyújt, és akkor is hatásos, ha a szervezet már találkozott a bárányhimlő-fertőzéssel, de 3 napon belül beadják az oltást.”

shutterstock_187774844 small

Magyarországon jelenleg sem a bárányhimlő, sem a rotavírus elleni vakcina nem szerepel a kötelező oltások között, pedig a legújabb vakcinák csaknem teljes körű védelmet nyújtanak a fertőzésekkel szemben. A védőoltásokkal kapcsolatban továbbra is számos tévhit él, ezért sokan félnek a vakcinák beadásától, azonban el kell gondolkozni azon, hogy az oltással kapcsolatos kockázatok összehasonlíthatatlanul kisebbek és ritkábbak, mint maguk a fertőző betegségek és azok szövődményei!

Rengeteg kérdéssel találkoztam már a témában, ezért oldalakat lehetne írni a különböző véleményekről, mégis azt gondolom, hogy mindenkinek a saját meglátása szerint kell dönteni, de érdemes szakemberrel is konzultálni előtte, hiszen miért tennénk ki a gyermekünket bármiféle vírusos megbetegedésnek vagy akár súlyosabb szövődménynek is, hogyha ez megelőzhető?!