Tanítsd játékosan a szájhigiéniát!
A napokban többször is találkoztam a gyerekkori szájhigiénia kérdésével és a témával kapcsolatban sokat kutakodtam, úgyhogy úgy érezem, hogy most ki kell írni magamból az ehhez kapcsolódó véleményemet és észrevételeimet.
Azt gondolom, hogy a fogkefe használata és az ezzel kapcsolatos folyamatok megtanítása a Szülők feladata, ha egyáltalán mi tisztába vagyunk a szájhigiénia fontosságával és eszközeivel. Ez tanulható, de jól fogatmosni nehéz, hiszen olyan elzárt területek is vannak a szájba, amik nehezen elérhetőek és akár külön kiegészítő, pl.: fogselyem is szükséges az ápolásához. A felnőttek egy része azt gondolja, hogy elsősorban az számít, hogy hányszor mosunk fogat, pedig sokszor a fogmosás rossz technikával nem sokat ér.
A kislányommal mi már akkor elkedtünk fogatmosni, amikor megjelentek az első fogai. Nagyon élvezte, hogy rágcsálhatja a fogkefét, szerintem jól is esett Neki dörzsölnie az inyét, ahol épp kezdtek megjelenni az újabb fogacskái. Mostanra – 3,5 éves – már pontosan tudja, hogy hogyan kell helyesen fogatmosni, sokszor csak nem tud koncentrálni és sokminden elvonja a figyelmét, így maradhat ki egy-egy jól berögözött lépés. Reggel és este a saját kis rituáléja után mi is mindig átmossuk a fogát elektromos fogkefével, amivel szerintem sokkal hatékonyabban tudunk tisztítani és olyan helyeket is elérünk, amit a manuális fogkefével nem igazán. Minél később kezdjük el a szokások bevezetését, annál nehezebb lesz a napi folyamatokat megváltoztatni és rutinszerűvé formálni.
Március 20-án lesz a Szájápolás Világnapja, melynek a célja, hogy a lakosság tudatosságát növeljék a helyes szájápolás fontosságával kapcsolatban, hiszen számos súlyos betegséget elkerülhetünk, ha betartjuka a legalapvatőbb szájápolási szabályokat.
Illetve egy pályázatot is szeretnék a figyelmetekbe ajánlani, melyben egy minimum 3, maximum 6 képkockából álló képregényt kell rajzolni a szájápolás és a rágózás fontosságáról, a fogak épen tartásáról vagy egy kedves emléket is meg lehet jeleníteni, ami a legszélesebb mosolyt csalta elő az arcotokra (beküldési határidő: április 15.). A legjobb 70 rajzból idén is óriásmolinó kiállítás születik amely május 21-től június 21-ig tekinthető majd meg Budapesten. Minden további információt megtalálsz a 8. Gyerek ARC pályázatáról és a kiállításáról IDE kattintva!
Egyébként az étkezések közötti egyéb lehetőségekről – mint például a rágózás – sem szabad megfeledkeznünk, aminek azt hiszem egy külön cikket szentelek, mert ezzel kapcsolatban is érdekes hiedelmeket hallok a környezetmben.